نوشیدن آب و کاهش وزن (فواید آب برای لاغری)

آب و کاهش وزن

فواید آب برای لاغری و تناسب اندام

آیا نوشیدن آب باعث کاهش وزن می شود ؟ با نوشیدن آب فراوان در طول روز به سوخت و ساز بدن کمک کرده و وزن کم کنید . حدود 70 درصد از وزن بدن را آب تشکیل می دهد. تنظیم درجه حرارت بدن، پاکسازی سموم، روان کردن مفاصل و … بر عهده آب موجود در بدن است. همچنین نوشیدن آب می تواند جلوی اشتهای کاذب بدن را بگیرد.

نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طول شبانه روز تا حد زیادی گرسنگی را کنترل کرده و سوخت و ساز بدن تان را هم تنظیم می کند. آب مفیدترین نوشیدنی برای بدن است. نوشیدنی های شیرین یا کافئین دار تاثیرات مخربی می توانند داشته باشند. از جمله به خاطر تاثیر ادرار آورشان، به جای جذب آب به دفع آن منجر شود.


بیشتر بخوانید : آشنایی با خطرات رژیم آب درمانی


نوشیدن آب به سوزاندن کالری بیشتر کمک می‌کند ؟

اکثر مطالعات ذکر شده در ادامه، به تاثیر نوشیدن ۰.۵ لیتر آب اشاره دارد. نوشیدن آب میزان سوزاندن کالری‌ ، که به عنوان مازاد انرژی‌های مصرفی شناخته می‌شود، را افزایش می‌دهد.

برای اثبات این موارد، مطالعه‌ایی درباره‌ی اضافه وزن و چاقی کودکان انجام شد که نشان داد مازاد انرژی‌های مصرفی پس از نوشیدن آب سرد تا ۲۵٪ افزایش می‌یابد.

مطالعه‌ایی دیگر در زمینه‌ی اضافه وزن، تاثیرات مصرف زیاد آب تا بیشتر از ۱ لیتر در روز را بر روی زنان بررسی نمود. یافته‌ها نشان داد که در یک دوره‌ی ۱۲ ماهه، ۲ کیلو از وزن آنها کاسته می‌شود.

از آنجایی که این زنان به جز نوشیدن بیشتر آب هیچ‌گونه تغییر دیگری در شیوه‌ی زندگی خود ایجاد نکرده بودند، این نتایج بسیار قابل توجه بود. علاوه بر این، هر دوی این مطالعات نشان داد که نوشیدن ۰.۵ لیتر آب منجر به سوزاندن ۲۳ کالری بیشتر می‌شود. که در مقیاس سالانه، حدود ۱۷۰۰۰کالری یا بیش از ۲ کیلوگرم چربی است.

مطالعات متعدد دیگری در این زمینه صورت پذیرفت که در آن به افراد مبتلا به اضافه وزن روزانه و به مدت ۱ هفته ۱ تا ۱.۵ لیتر آب داده شد. نتایج، کاهش چشمگیری در وزن، شاخص توده‌ی بدنی، دور کمر و چربی بدن را نشان می‌داد .

این نتایج مادامی که آب سردتر بود، چشمگیرتر می‌شد. هنگامی که آب سرد می‌نوشید، بدن از کالری بیشتر برای گرم نمودن و رساندن دمای آب به دمای بدن کمک می‌گیرد.


 متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

تماس با ما

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24