ثابت ماندن وزن یا استپ وزنی

استپ وزنی

استپ وزنی چیست ؟ 

زمانی که سه هفته ی کامل، وزن بدن هیچ تغییری نکند به اصطلاح دچار استپ وزنی شده اید. برای رفع این مشکل، توجه به میزان مصرف کالری ها، جهش کالری و میزان ورزش ضروری است. قطعا کالری دریافتی شما بیشتر از میزان سوخت و ساز بدن بوده است.

چه عواملی جلوی لاغر شدن شما را می‌گیرند؟

عواملی هستند که روند کاهش وزن و لاغری را برای شما کند میکنند که عبارتند از : 

1- نوع چربی شکم تان را نمی دانید ؟

چاقی شکمی پنج نوع مختلف دارد که در اثر عوامل مختلفی به وجود می آیند و هر یک از آن ها به رژیم غذایی و ورزش مخصوصی نیاز دارند.  بنابراین اول از هر چیز باید نوع چربی شکم تان را شناسایی کنید و بعد، با توجه به آن، برای کاهش وزن خود برنامه ریزی کنید.

2- دائماً خود را وزن می کنید !

وسواس وزن کردن می تواند از سرعت فرآیند کاهش وزن کم کند.  هر بار که خود را وزن می کنید و با عددی روی ترازو مواجه می شوید که با وزن مورد انتظارتان تفاوت دارد، این کار انگیزه ی شما را از بین می برد، شما را تحت فشار قرار می دهد، و روحیه ی شما را بد می کند. 

 ممکن است برای کم کردن اضطراب تان به پرخوری روی بیاورید. بنابراین بهتر است فقط هفته ای یک بار خودتان را وزن کنید ‌.


بیشتر بخوانید : رژیم غذایی خیار و کاهش وزن


3-  رژیم غذایی تان اشتباه است .

بدن ما به ویتامین و کربوهیدارات و حتی چربی ها نیاز دارد اگر خودتان را از بخشی از این مواد مفید محروم کنید، به این ترتیب، رژیم غذایی تان بیشتر از آنکه برایتان مفید باشد، مضر خواهد بود.


بیشتر بدانید : اصول تنظیم برنامه غذایی


4-  مضطرب هستید 

اضطراب برای تمام بدن مضر است و به ویژه روی وزن بدن تأثیر منفی دارد. استرس و نگرانی، رژیم غذایی و وضعیت روحی و جسمی تان در زمان ورزش کردن را تحت تأثیر قرار می دهد. علاوه بر این، بالا بودن سطح کورتیزول یا همان هورمون اضطراب، باعث افزایش شکل گیری چربی در بدن می شود. از هر فرصتی برای کم کردن اضطراب تان استفاده کنید.

چه عواملی جلوی لاغر شدن شما را می‌گیرند؟
چه عواملی جلوی لاغر شدن شما را می‌گیرند؟

5- سطح هورمون آندروژن در بدن تان بالا است .   

سندرم تخمدان پلی کیستیک عملکرد بسیاری از اندام های بدن را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث مشکلاتی مانند بیماری های مربوط به قاعدگی، مشکلات باروری و ریسک بروز دیابت می شود. به علاوه، سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث افزایش وزن می شود.

6- صحیح ورزش کنید.

ورزش کردن روشی عالی برای کاهش چربی های بدن است، باید به برنامه ی ورزشی خود تنوع دهید. هر ورزشی روی بخش خاصی از بدن تأثیر می گذارد.


متخصص تغذیه اصفهان و رژیم درمانی 


 

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24