به چه دلایلی ریزش مو رخ می دهد ؟

به چه دلایلی ریزش مو رخ می دهد ؟

علل ریزش مو

ریزش مو یکی از مهمترین مشکلات در تمامی سنین همه جوامع است. ریزش مو علت های مختلفی میتواند داشته باشد که در برخی از موارد تا علت زمینه ای برطرف نشود ریزش مو درمان نخواهد شد.

موها علاوه بر تاثیر بر زیبایی ظاهری، محافظت از پوست سر و کمک به سلامتی نواحی تحت پوشش را به عهده دارند. سلامت موها و ناخن به ویژه در خانمها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. از جمله علل ریزش مو:

1-علل تغذیه ای

الف) کمبود مواد مغذی شامل ماکرونوترینت ها و میکرونوترینت ها از دلایل اصلی ریزش مو است که در پست های بعد به تفضیل مورد بحث قرار می گیرد.

ب) رژیم های خاص و تک غذایی

مانند رژیم گیاهخواری، رژیم های تک غذایی مانند رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم تخم مرغ، رژیم سوپ و….

2- کاهش وزن شدید

رژیم‌های غذایی طولانی، سخت، غیرعلمی و خودسرانه به علت عدم دریافت مواد مغذی کافی و متعادل باعث ریزش مو می گردند.

3- عفونت

بعضی از عفونتها مانند عفونتهای قارچی (درماتوفیتوز) پوست سر باعث ریزش مو میشوند که با درمان عفونتها به وسیله داروهای ضد قارچ، میتوان از ریزش مو جلوگیری کرد.

4-داروها

بعضی از داروهایی که باعث این مشکل می شنود عبارتند از: داروهای ضد انعقاد خون( وارفارین، هپارین و…) داروهای ضد افسردگی و ضد دوقطبی مانند لیتیوم و…، داروهای ضد نقرس مانند آلوپورینول، داروهای مورد مصرف در مشکلات روماتیسمی مانند متوترکسات، برخی از مسکن ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی شامل ایبوبروفن)، داروهای شیمی درمانی که برای درمان سرطانها استفاده میشود، استفاده بیش از حد از ویتامین A و قرصهای ضد حاملگی.

قطع مصرف این داروها به کاهش و درمان این عارضه بسیار کمک کننده است

5- بیماری ها

بیماری های خودایمنی( لوپوس)، تریکوتیلومانیا ( در این بیماری که یک اختلال روانی است فرد مو‌های سر یا ابرو‌ها را با ناخن‌هایش کنده و از پوست سر جدا می‌کند)، اختلالات تیروئیدی، اختلالات هورمونی (سندرم تخمدان پلی کیستیک، افزایش ترشح هورمون های آندروژنی و…)، بیماری کم خونی (آنمی)، اختلالات ارثی و ژنتیکی از علل دیگر این عارضه  هستند.

6- آسیب های  فیزیکی

مدل دادن غیر معمول شامل بافت های محکم، ویو یا بابلیس کردن، مواد شیمیایی ، لخت کردن مو، درمان با روغن گرم یا هر گونه مواد شیمیایی خشن یا گرمای بالا باعث ریختن مو می گردد. علت معمول دیگر بلند بودن بیش از حد موها مخصوصا در خانمها که به علت افزایش بار و فشار ناشی از وزن تارهای مو بر فولیکول ها باعث کنده شدن مو می شود.

7- وضعیت های خاص

مانند بارداری و شیردهی،جراحات و تصادفات، جراحی های سخت و… هم از علل این عارضه هستند.

8-استرس

از عوامل مهم ریزش مو، استرس، اضطراب، نگرانی و شوک ناگهانی است،که کاهش و کنترل استرس می تواند سبب درمان شود.


بیشتر مطالعه کنید : چه نوع ریزش مو مهم است ؟

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24