وظایفی که ویتامین D در بدن دارد !

عملکرد ویتامین D چیست؟

عملکرد ویتامین D چیست؟

ویتامین D  نقش‌های متابولیکی ضروری در تامین هومئوستاز کلسیم و فسفر و تمایز سلولی دارد. محصولات حیوانی، روغن کبد ماهی (غنی‌ترین منبع)، کره، خامه، زرده تخم مرغ، جگر از منابع غنی این ویتامین می‌باشند.

شیر مادر و شیر غنی نشده گاو از منابع فقیر این ویتامین هستند. در ایالات متحده آمریکا محصولاتی نظیر شیر، مارگارین، کره، شیر سویا، برخی حبوبات و تمامی محصولات مکمل غذایی نوزادان با ویتامین D غنی می‌شوند.

کمبود این ویتامین در بدن باعث نرمی استخوان یا ریکتز در کودکان و پوکی استخوان یا استئومالاسی در بزرگسالان می‌شود. مسمومیت ناشی از ویتامین D در بدن نیز شامل افزایش کلسیم و فسفر خون، سنگ‌های کلیه،‌ کلسیفیه شدن بافت‌های نرم (کلیه، قلب، ریه و پرده صماخی) سردرد،‌ تهوع، یبوست، افزایش حجم ادرار و افزایش تشنگی می‌شود.


بیشتر بخوانید : 

چه افراد در معرض کمبود ویتامین دی قرار می گیرند ؟

سلامتی و نشاط با مصرف ویتامین دی


عملکرد ویتامین D
عملکرد ویتامین D

سایر اعمال ویتامین دی 

  1. تحقیقات بیانگر وجود گیرنده های ویتامین دی برروی لنفوسیت های نوع تی ، بی وچندین گونه سلولهای طبیعی و تومورها می باشد.
  2. ویتامین دی به صورت پاراکرین  از طریق فعال شدن با آلفا هیدروکسیلاز منجر به حفظ عملکرد ایمنی و عروق سلامت کاردیومیست ها (سلول های عضلانی قلب)می گردد،این ویتامین منجر به کاهش التعاب و مقاومت انسولینی می گردد.
  3. مطالعات اخیر تا حدودی بیانگر نقش ویتامین دی در پیشگیری از پرفشاری خون از طریق تا ثیر مهاری آن بر رنین می باشند.
  4. این ویتامین در شیوع بیماری مولتیپل اسکلروزیس ،قلبی- عروقی ،پروتینئوری ونفروپاتی ناشی از دیابت نقش دارد.
  5. این ویتامین از یک طرف مانع از رشد و تکثیر سلولی و از سوی دیگر منجر به تمایز سلول های اپیتلیال روده ای و استئوبلاست ها می گردد.
  6. این ویتامین می تواند مانع از تکثیر سلوهای سرطانی کشت داده شده نظیر تومورهای پستان ، کولون، پروستات و سلول های ملانوما گردد . 

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24