کدام اختلالات پوستی در سالمندی رخ می دهد ؟

سالمندان و اختلالات پوستی

سالمندان و اختلالات پوستی

 با افزایش سن، سلول های بدن پیر می شود . پوست نیز همگام با تمام سلول ها تغییر و مشکلاتی پیدا می کند در نتیجه اختلالات پوستی رخ می دهد . 

خشکی پوست

 تحلیل بافت چربی منجر به افزایش دفع آب از طریق پوست و خشکی در آن می شود. در نتیجه پوست ترک خورده و دچار خارش شدید می شود . 

چین و چروک پوست صورت و بدن

کلاژن موجود در پوست با افزایش سن از هم گسسته می شود و باعث خواهد شد خاصیت کشسانی و الاستیسیته پوست از بین برود. اصلی ترین علت چروک پوست، نور آفتاب است . 

کبودی و خون مردگی 

اگر موضوع سالمندآزاری مطرح نباشد، شایع ترین دلیل کبودی پوست، مصرف داروهای ضد انعقاد است . که در سالمندان مبتلا به بیماری قلبی عروقی، برای جلوگیری از ایجاد لخته داروهای ضد انعقاد تجویز می شود.


بیشتر بخوانید : مهم ترین تغییرات دوران سالمندی کدامند ؟


تومورهای پوستی

 ضایعات پیش سرطانی ممکن است از همان سنین کودکی و نوجوانی در پوست وجود داشته باشند ولی در دوران سالمندی بروز کنند. سرطان های پوستی شایع در دوران سالمندی شامل سرطان سلول های پایه ای پوست و سلول های سنگفرشی پوست است.

بدخیم ترین نوع سرطان از نوع ملانوم است که این سرطان نیز در سنین بالا دیده می شود. وقتی سالمند دچار زخم پوستی می شود و زخم هم بهبود نمی یابد، باید به فکر ضایعات بدخیم بود و حتما نمونه برداری از زخم انجام گیرد.

عوارض پوستی ناشی از بیماری زمینه ای

افراد مسن بیشتر به بیماری های کلیوی، کبدی، قلبی عروقی، دیابت و… مبتلا هستند. بنابراین دیدن عوارض پوستی ناشی از این بیماری ها در سالمندان طبیعی است. مشکلات کلیوی می توانند باعث خارش پوست شوند. بیماری های کبدی نیز باعث خارش و زردی پوست می شوند.

بیماری عفونی پوست

بیماری های عفونی که در پوست سالمندان دیده می شود به علت ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن است. البته ضعف قوای جسمانی سالمندان را هم باید در نظر گرفت که باعث می شود نتوانند بهداشت خود را به خوبی رعایت کنند بنابراین مراقبان سالمندان باید به این نکته توجه کنند.


متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

تنظیمات سئو شرکت مهندسی کلینیک 24

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24