چه افراد در معرض کمبود ویتامین دی قرار می گیرند ؟

چه افراد در معرض کمبود ویتامین دی قرار می گیرند ؟

چه کسانی با کمبود ویتامین دی مواجهه می شوند ؟ 

در این مقاله به بررسی افراد دچار کمبود ویتامین دی عوارض و خطرات آن می پردازیم . افرادی که دچار کمبود ویتامین دی می شوند این سه گروه هستند : 

1 – نوزادان شیرخوار

ویتامین دی موجود در شیر مادر تحت تأثیر ویتامین دی موجود در بدن مادر است. نوزادان شیرخوار باید روزانه 400 IU ویتامین دی دریافت نموده و از تماس مستقبم

نور خورشید (توسط کرم ضدآفتاب و پوشاک) جلوگیری کرد.

2 – افراد مسن

پوست بدن در این افراد نمی‌تواند ساخت ویتامین دی را به صورت کار آمدی انجام دهد ؛ همچنین بیشتر در منزل به سر می‌برند. افرادی که محدودیت قرارگیری در معرض نور خورشید دارند . 

3 – افراد دارای پوست تیره هستند . 

میزان بیشتر ملانین در پوست این افراد موجب کاهش توانایی پوست جهت تولید ویتامین د از طریق نورخورشید می‌گردد. افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) و سایر بیماری‌هایی که منجر به اختلال در جذب چربی می‌شود مانند:

  • برخی از بیماری‌های کبدی
  • سیستیک فایبروزیس
  • سلیاک
  • کرون
  • کولیت زخمی شونده
  • افراد چاق [شاخص توده ی بدنی BMI) ≥ ۳۰)] 
  • افرادی که تحت جراحی بایپس معده قرار گرفته‌اند.
نشانه های کمبود ویتامین D
نشانه های کمبود ویتامین D

علایم و عوارض کمبود

ویتامین D در بسیاری از عملکردهای بدن و اندام ها نقشی اساسی دارد. اما کمبود آن در بخش های مختلف بدن می تواند عوارض مختلفی را به همراه داشته باشد که در چند دسته تقسیم می شوند ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است.

اگر افراد یک عارضه گوارشی داشته باشند که بر روی جذب چربی بدنشان اثر بگذارد، ممکن است در جذب ویتامین های محلول در چربی (نظیر ویتامین D) نیز اختلال داشته باشند.

این شامل عوارض روده ای چون کرون، سلیاک و حساسیت به گلوتن غیرسلیاک، بیمار التهابی روده است. تعریق سر یکی از علایم اولیه در کمبود ویتامین D است. در واقع ، پزشکان سوالات متعددی را در این زمینه از مادرانی که نوزادشان تازه متولد شده اند، می پرسند .

تعریق بیش از حد در نوزادان تازه متولدشده که به طور متداول ناشی از تحریک پذیری عصبی- عضلانی است، از علائم اولیه کمبود این ویتامین به شمار می رود.

یکی از مهم ترین نشانه های کمبود این ویتامین در سیستم اسکلتی بدن به شکل شکستی های تنشی استخوانی خود را نشان می دهد.


کلسیم و ویتامین D چه تفاوتی با هم دارند ؟
کلسیم و ویتامین D چه تفاوتی با هم دارند ؟

کلسیم و ویتامین D هر دو برای تقویت استخوان ضروری هستند.

مکانیسم عمل آنها هم این گونه است که کلسیم نقش استخوان سازی دارد و ویتامین D به جذب کلسیم کمک می کند. شکستگی های تنشی ناشی از کاهش

تراکم استخوان است ونوعی شکستگی ناکامل است که در اثرنیروهای کم بر استخوان های کم تراکم وارد می شود.

براساس مطالعه ای که در سال 2015 انجام شد در نیمی از بیماران مبتلا به شکستگی تنشی پس از انجام تست ویتامین معلوم شد که این افراد دچار کمبود ویتامین D هستند.

همچنین افرادی که احساس درد مزمن و ضعف عمومی می کنند باید به کمبود ویتامین D هم مشکوک باشند. پژوهشگران دریافته اند که بین دردهای مزمن و کمبود این ویتامین ارتباط وجود دارد و با یک درمان کم هزینه می توان این مشکل را برطرف کرد.

اگر زیاد مریض می شوید این فاکتور هم می تواند نشانه کمبود ویتامین D در بدن تان باشد. به گفته متخصصان ویتامین D پیتیدهایی را در سیستم ایمنی بدن فعال می کند که نقش آنها واکنش به میکروب ها و عوامل بیماری از است و در صورت کمبود این نوع ویتامین ضعف سیستم ایمنی بدن رخ می دهد.

ویتامین D در عین حال تنظیم ژن هایی که در تقویت رشد طبیعی پیاز مو نقش دارند را برعهده دارند، بنابراین ریزش مو هم می تواند یکی از نشانه های کمبود این ویتامین باشد.

ویتامین دی یکی از موادمغذی است که روی رشد مو تاثیر می گذارد.  اما در کنار آن ویتامین C و بیوتین هم نقش مهمی در تغذیه مو دارند و باعث می شوند مو قوت خود را حفظ کند و ریزش موها کاهش یابد.

عوامل بروز کمبود ویتامین D
کمبود ویتامین D

به طور خلاصه

 نگه داشتن سطح این ویتامین ها در اندازه طبیعی خود، یکی از بهترین راه های مبارزه با ریزش مو بنا به دلایل تغذیه ای است. آخرین نشانه کمبود ویتامین D هم یک مشکل روانی است. مطالعات جدید نشان دهنده ارتباط بین کمبود این ویتامین و افسردگی است.

برخی محققان معتقدند که در واقع قرار گرفتن در معرض نور خورشید در بالا بردن خوش خلقی افراد افسرده نقش دارد. اما برخی متخصصان بر این باورند که این ویتامین می تواند برای بیماران افسرده ای که از کمبود شدید آن رنج می برند مفید باشد. سروتونین، هورمون مغزی که به میزان حوصله و خلقافراد بستگی دارد، در معرض نور روش افزایش و در زمان نزول نور آفتاب کاهش می یابد.


دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان 


سئو سایت شرکت مهندسی کلینیک 24

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24